top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні ілюзії: Ефект першості - оцінювання початкові події більш значущими, ніж наступні події


У нашому мозку заховано безліч нейрологічних процесів, що впливають на спосіб, яким ми сприймаємо і оцінюємо події. Одним з таких процесів є когнітивна ілюзія, яка може призвести до спотворення нашого сприйняття дійсності. Ефект першості є однією з таких когнітивних ілюзій, яка виявляється в тенденції оцінювати початкові події більш значущими, ніж наступні події.


Ефект першості є досить поширеним явищем у нашому повсякденному житті. Прикладом могло б бути сприйняття новин. Коли ми перше чуюмо про якусь подію, ми нахиляємось давати їй більшу важливість і вплив, ніж наступним подіям, що можуть виникнути. Ми зосереджуємося на сприятливих або негативних аспектах початкової інформації і вплинуті цими враженнями, недооцінюємо інші фактори, які можуть з'явитися пізніше.


Одним з важливих аспектів ефекту першості є те, що перші враження можуть мати сильний вплив на наші подальші рішення і думки. Наприклад, коли ми зустрічаємо нову людину, перше враження, яке вона залишає, може сформувати нашу загальну думку про неї. Це може призвести до утворення стереотипів і недооцінювання інших аспектів його особистості.


Збагнути ефект першості та уникнути його негативних наслідків можливо, якщо ми свідомо ставимося до цього явища. Особливо важливо оцінювати інформацію критично та об'єктивно застосовуючи логічне мислення. Також, варто запам'ятати, що наше враження не завжди відображає повну картину, і є важливим давати шанс почекати та отримати більше інформації, перш ніж робити остаточні висновки.


У світі, де ми постійно зустрічаємося з обмеженою інформацією, розуміння ефекту першості є важливим інструментом для уникнення спотворення сприйняття та прийняття об'єктивних рішень. Розвиваючи свій критичний спосіб мислення, ми можемо уникнути пастки ефекту першості та бути краще освіченими про все оточуюче нас.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page