top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні упередження: Прикрашання минулого

Загубившися в спогадах про мультиколорові моменти минулого, ми часто піддаємось впливу когнітивного упередження, відомого як "прикрашання минулого". Ця тенденція полягає в оцінюванні подій і переживань минулого у більш позитивному світлі, ніж вони були в реальності. Хоча це може здаватися свого роду розходженням, насправді ця психологічна хиба має свої важливі функції.


Основна причина, що пояснює прикрашання минулого, полягає в тому, що ми зазвичай забуваємо про негативні аспекти і зосереджуємося на позитивних. Наша пам'ять має тенденцію пригнічувати негативні досвіди, замість того, щоб пригадувати їх із залученням всіх деталей. Утім, позитивні події і приємні емоції залишають глибокий слід в нашій пам'яті, натомість.


Це когнітивне упередження має різні наслідки для нашої психології і поведінки. По-перше, прикрашання минулого може викликати емоційну задоволеність, коли ми пригадуємо минулі миті. Однак, це може стимулювати ілюзорне бачення минулого, що може спотворити нашу оцінку теперішнього моменту.


Крім того, прикрашання минулого може впливати на наш вжиток ризику та рішення. На прикладі минулих успіхів ми можемо вважати себе незломними і недооцінювати можливі негативні наслідки прийняття ризику. Однак, важливо зазначити, що прикрашання минулого не обов'язково є негативним явищем. Воно може служити важливою функцією підтримки нашої самооцінки і самопочуття.


Щоб краще розуміти прикрашання минулого і його вплив, можна спробувати наступні практичні кроки:


1. Самоаналіз: Усвідомити, що ваші спогади можуть бути спотворені і спробувати більш об'єктивно оцінити минулі події.


2. Записування: Ведення щоденника або записування своїх думок може допомогти усвідомити свої емоції, які можуть бути пов'язані з призабутими подіями і переживаннями.


3. Баланс: Зосередитися на тому, що інше ви запам'ятаєте, на позитивних і негативних аспектах минулого. Впевнитися, що зберігаєте цілісну картину.


4. Делікатність: Пам'ятати, що кожна людина має свої власні способи пригадування минулого, і вони можуть відрізнятися від вашого. Будьте обережними, коли ділитеся спогадами з іншими.


Прикрашання минулого може бути цікавим психологічним явищем, але важливо розуміти його вплив на наш погляд на світ. Шляхом свідомого аналізу і балансу ми можемо краще розрізняти факти від спотворень і знаходити повноцінне задоволення в теперішньому моменті, з усіма його плюсами і мінусами.

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”