top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні упередження в міжособистісному сприйнятті: роль очікувань та досвіду

Міжособистісне сприйняття є неот'ємною частиною нашого повсякденного життя. Коли ми спілкуємось з іншими людьми, ми маємо справу не тільки з обміном інформацією, а й зі сприйняттям їхніх дій, слів та поведінки. Процес сприйняття міжособистісного взаємодії включає в себе когнітивні упередження, які є результатом наших очікувань, бажань, намірів та минулого досвіду.


Оптимістичні та песимістичні упередження:

Когнітивні упередження можуть відрізнятись від особи до особи. Деякі люди мають тенденцію сприймати інших оптимістично, зокрема пов'язуючи добрі наміри з усіма їхніми діями. Інші ж, навпаки, швидко виявляють ознаки песимізму і сприймають негативні аспекти взаємодії.


Роль очікувань в сприйнятті:

Очікування грають важливу роль в сприйнятті міжособистісної взаємодії. Коли ми маємо визначені очікування, ми часто спрямовуємо свою увагу на те, що підтверджує ці очікування. Наприклад, якщо ми очікуємо, що інша людина буде доброзичливою, ми більше уваги приділимо позитивним аспектам її поведінки, і навпаки, якщо ми очікуємо негативного спілкування, ми будемо зосереджуватись на недоліках.


Вплив минулого досвіду:

Наш минулий досвід також впливає на сприйняття міжособистісної взаємодії. Якщо ми маємо негативний досвід з певною категорією людей, ми можемо бути упередженими до інших представників цієї категорії. Подібно, позитивний досвід може призводити до більш позитивного сприйняття.


Мінімізація когнітивних упереджень:

Хоча когнітивні упередження можуть бути невдоволюючими, існують способи їх мінімізувати. Перш за все, ми можемо стати більш свідомими цих упереджень і визнати, що вони можуть впливати на наше сприйняття. Далі, ми можемо намагатись розширити свої очікування та виходити за межі стереотипів.Когнітивні упередження в міжособистісному сприйнятті грають важливу роль у нашому сприйнятті інших людей. Очікування, бажання та минулий досвід можуть значно впливати на те, як ми сприймаємо та реагуємо на поведінку інших. Свідоме розуміння цих упереджень і їх мінімізація допоможуть нам покращити якість наших міжособистісних взаємин.

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”