top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні спотворення: Ірраціональна ескалація

Ірраціональна ескалація є одним з когнітивних спотворень, яке впливає на спосіб, яким ми сприймаємо і пам'ятаємо свої власні вибори та рішення. Це становить значний вплив на наше мислення і може мати негативні наслідки для нашої психологічної добробуту.


Ірраціональна ескалація виникає, коли ми починаємо сприймати наш вибір або рішення як правильніше або значиміше, ніж воно насправді є. Ця спотворена перцепція може бути спричинена багатьма факторами, включаючи нашу власну емоційну прив'язаність до вибору, соціальний тиск або підвищений страх перед наслідками.


Коли ми переживаємо ірраціональну ескалацію, ми можемо знаходити додаткові підтвердження і обґрунтування для нашого вибору, ігноруючи або викриваючи інші аргументи або докази, які можуть спростувати наше сприйняття. Наприклад, якщо ми прийняли рішення із покупки автомобіля, але виявилися розчаровані результатом, ми можемо почати надмірно підсилювати його переваги і примножувати недоліки, щоб переконати себе, що вибір був правильним.


Цей вид спотворення мислення може мати серйозні наслідки для нашої психологічної стабільності і може посилювати наш страх перед зміною або переглядом своїх виборів. Він може призвести до порушень у наших стосунках з іншими людьми, оскільки ми можемо відмовлятися приймати нові ідеї або шукати компроміси.


Щоб подолати ірраціональну ескалацію, важливо бути свідомими своїх мислей і сприйняття. Відкритість до альтернативних поглядів та викриття себе інформації, яка суперечить нашому сприйняттю, можуть допомогти знизити цю спотворення. Також корисним може бути звернення до психолога або лікаря, які нададуть нам відповідну підтримку та інструменти для подолання ірраціональної ескалації.


Загалом, розуміння ірраціональної ескалації і свідоме визнання її впливу на наші рішення можуть бути кроком до поліпшення нашої ментальної гнучкості та здатності до адаптації до змін.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page