top of page

Когнітивні спотворення та сприйняття зробленого вибору: Пошук раціоналізації і виправдання


Кожний з нас зустрічався з ситуацією, коли ми виробляли вибір і потім намагалися знайти спосіб виправдати його або побачити його як правильний, навіть якщо об'єктивно факти свідчать інакше. Це одне з когнітивних спотворень, що відоме як спотворення у сприйнятті зробленого вибору.


Такі спотворення можуть відбуватися через завзятість та прихильність до свого вибору. По суті, ми схильні сприймати обрані нами рішення як правильніші, ніж вони є насправді, і намагаємося знайти аргументи, щоб виправдати свій вибір. Наприклад, при покупці товару, ми можемо спробувати знайти неявні переваги у вибраному товарі, навіть якщо існує інший, більш відповідний варіант, який ми не придбали з якихось причин.


Одним з підходів, який можна застосувати для виправлення спотворень у сприйнятті зробленого вибору, є свідоме розуміння і визнання існування таких спотворень у нашому мисленні. Під час прийняття рішень, ми повинні прагнути до об'єктивності і визначати реальні переваги і недоліки кожного варіанту перед прийняттям рішення.


Проявлення спотворень у сприйнятті можуть бути зв'язані з бажанням підтвердити свою компетентність та правильність своїх рішень, а також з уникненням вина, яка може супроводжувати признання помилок. Однак, навіть по реалізації спотворень у сприйнятті зробленого вибору є психологічні корисні функції. Вони мають захистити наше самооцініння та емоційний комфорт.


Щоб протидіяти спотворенням у сприйнятті зробленого вибору, важливо визнати їх існування та бути свідомими про свої мотивації прийняття рішень. Методи критичного мислення і уважного аналізу аргументів можуть допомогти уникнути спотворень у сприйнятті.


Істотною частиною цього процесу є також відкритість до альтернативних можливостей та готовність до зміни думок в разі отримання нової інформації. Це допоможе нам приймати більш об'єктивні та збалансовані рішення.


Незалежно від того, які когнітивні спотворення ми можемо зазнати, важливо пам'ятати, що ми маємо вплив на спосіб, яким ми сприймаємо свої рішення. Свідоме усвідомлення і робота над цими спотвореннями можуть допомогти нам приймати більш об'єктивні та ефективні рішення у житті.Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page