top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні спотворення та спотворення, пов'язані з селекцією


У нашому розумінні світу інформації ми часто піддаємося різного роду спотворенням. Ці спотворення можуть виникати на рівні сприйняття, обробки та інтерпретації інформації. Особливо вражаючими є когнітивні спотворення та спотворення, пов'язані з селекцією даних.


Когнітивні спотворення - це систематичні помилки в мисленні та сприйнятті, які впливають на наше сприйняття реальності. Одним з найпоширеніших когнітивних спотворень є спотворення експериментальних даних. Це спотворення виникає в результаті того, яким чином дані були зібрані.


Селекція є ключовою складовою процесу збору даних. При виборі того, що дослідник спостерігає або вимірює, можуть виникати спотворення. Селекція даних може бути систематичною, коли дослідник свідомо вибирає певні дані на основі своїх очікувань або припущень. Спотворення такого роду можуть призвести до неправдивого представлення ситуації та неправильних висновків.


Крім того, спотворення, пов'язані з селекцією даних, можуть виникати і несвідомо. Наприклад, дослідник може спотворити дані, виключивши певні аномальні або несподівані вимірювання. Це може бути зумовлено жагою до отримання очікуваних результатів або просто з метою зробити дані більш послідовними і впевненими.


Треба також зазначити, що спотворення, пов'язані з селекцією, можуть виникати не тільки на етапі збору даних, але й наступних етапах аналізу та інтерпретації. Дослідники можуть перекрутити або неправильно вважати результати, або навіть забути згадати про певні дані, що не відповідають їхнім очікуванням чи гіпотезам.


Важливо розуміти, що спотворення, пов'язані з селекцією даних, можуть впливати на достовірність і об'єктивність наукових висновків та встановлення зв'язків між явищами. Це може мати серйозні наслідки в різних галузях, включаючи психологію.


Отже, ретельний аналіз і самокритична оцінка даних є ключовими для забезпечення надійності та точності наукових висновків. Крім того, відкритість та прозорість у процесі збору, аналізу та представлення даних є необхідними для виявлення і уникнення спотворень, пов'язаних з селекцією.

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page