top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні спотворення - помилковість у дусі Техаського стрільця

Когнітивні спотворення є поняттям, яке використовується в психології для пояснення того, як наші міркування та сприйняття можуть бути спотвореними або вкритими помилками. Одним з прикладів психологічних спотворень є помилковість у дусі Техаського стрільця, коли ми приймаємо гіпотези під результати вимірювань, навіть якщо вони не відповідають дійсності.


Техаський стрілець - це синдром, який характеризується серією масових вбивств або стрілянин в масових приміщеннях. Іноді, коли стаються такі події, ми починаємо виділяти певні шаблони або ознаки, які, на нашу думку, є спільними для всіх стрільців. Наприклад, можемо припустити, що всі стрільці мають психічні проблеми або були жертвами жорстокості у дитинстві. Такі припущення можуть бути підкріплені прикладами з вимірювань попередніх стрільців.


Проте, важливо розуміти, що ці припущення можуть бути неправильними і спотвореними. Тому, коли ми формуємо гіпотези та припущення під результати вимірювань, ми повинні бути обережними і підтримувати науковий підхід. Зосередження на одному аспекті або шаблоні може призвести до некоректних висновків та недооцінки інших факторів, які впливають на ситуацію.


Один з факторів, які можуть призводити до помилковості у дусі Техаського стрільця, це підтверджувальний спадковий ефект. Цей ефект виявляється в тому, що ми шукаємо інформацію, яка підтверджує наші вже існуючі уявлення або припущення. Наприклад, якщо ми вже вважаємо, що всі стрільці мають психічні проблеми, то ми будемо активно шукати докази цієї гіпотези, ігноруючи або недооцінюючи інші фактори.


Ще одним спотворенням може бути ефект когнітивної конфірмації, коли ми шукаємо і тлумачимо інформацію таким чином, щоб вона підтверджувала наші припущення. Наприклад, якщо з'являється нова стрілянина, то ми можемо враховувати лише ті випадки, які підтверджують нашу припущену гіпотезу, і ігнорувати ті, які їй суперечать.


Для того, щоб уникнути помилковості у дусі Техаського стрільця, ми повинні критично оцінювати наші гіпотези та припущення, базуючись на наукових даних і критичному мисленні. Важливо досліджувати всі можливі фактори, які можуть впливати на події, і не обмежуватися тільки одним підходом.


Навчання про когнітивні спотворення та їх вплив на наше мислення може допомогти нам усвідомити ці помилки і зменшити їх вплив на наші рішення та роздуми. Розвиток критичного мислення і навичок аналізу даних може допомогти нам стати більш об'єктивними та раціональними в оцінці ситуацій.


Отже, помилковість у дусі Техаського стрільця може бути результатом вибору чи підстроювання гіпотези під результати вимірювань. Проте, це спотворення можна уникнути шляхом застосування наукового підходу, критичного мислення та аналізу даних.

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page