top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні спотворення: помилка пропорційності

Когнітивні спотворення часто впливають на спосіб, яким ми сприймаємо і розуміємо світ. Одним з таких спотворень є помилка пропорційності, яка відображається в нашому тенденції бачити великі події як результат серйозних або значних причин.


Ця спотворення може бути пояснена так: коли ми стикаємося зі значним або негативним подіями, ми схильні шукати причини, які були б належними та відповідними цим подіям. Наприклад, якщо людина отримує шоцуючу діагнозу, вона може вважати, що цей діагноз повинен бути викликаний серйозною проблемою або фактором, що значно підсилює його вплив.


Ця спотворення впливає на нашу здатність оцінювати причинно-наслідкові зв'язки. Вона може підкреслити нашу потребу перевиділити ситуаціям або подіям серйозні причини, ігноруючи більш субтільні або незначні фактори. Наприклад, людина може вважати, що різкі зміни настрою пов'язані виключно зі стресом на роботі, ігноруючи інші можливі причини, такі як особисті конфлікти або фізичне виснаження.


Це спотворення може мати значний вплив на наше самопочуття, особисті відносини та рішення, які ми приймаємо. Воно може призвести до завищення важливості певних факторів та спричинити ілюзію, що всі події мають серйозні причини. Це часто призводить до перебільшення послідовності між подіями та їх причинами, що створює необґрунтовані обвинувачення або відповідальність.


Щоб попередити цю спотворення, важливо зрозуміти, що не всі великі події мають серйозні причини. Іноді вони можуть бути результатом випадкового стечення обставин або недоліком відповідної інформації. Постійно нагадувати собі про це може допомогти зберегти розуміння контексту та причинно-наслідкових зв'язків.


Також, відчуття розміру подій може залежати від наших особистих досвідів, переконань та емоційного стану. Усвідомлення цього може надати нам більш об'єктивний погляд на ситуацію та допомогти уникнути перебільшення важливості певних факторів.


Зрештою, пам'ятайте, що когнітивні спотворення є нормальною частиною нашого мислення. Вони впливають на наше сприйняття та розуміння світу, проте, усвідомлення їх наявності може допомогти нам бути більш об'єктивними та критичними до своїх власних думок та переконань.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page