top of page

Когнітивні спотворення: Переоцінка впливу

Когнітивні спотворення є невід'ємною частиною нашої ментальної реальності. Вони впливають на спосіб сприйняття і оцінки ситуацій, подій і емоцій. Одним з таких спотворень є переоцінка впливу.


Переоцінка впливу - це тенденція людей переносити тривалість чи інтенсивність впливу певної події з їхньої майбутньої переживання. Це означає, що ми часто недооцінюємо власну здатність змінити ситуацію, змінити свій настрій або адаптуватися до нових умов.


Наприклад, уявіть, що ви пережили досить стресову ситуацію на роботі. Ви можете переконати себе, що цей стрес буде тривати весь день, погіршить ваше самопочуття та вплине на ваші майбутні дії. Однак, з часом ви помітите, що стресова реакція по ходу зменшується, і ви вже не так сильно впливаєте на вчинки і настрій.


Ця переоцінка впливу може виникнути через ряд психологічних механізмів. Один з них - це емоційна реакція в момент поточної події, яка може перекривати наші здатності оцінювати ситуацію раціонально. Інший механізм - це наша схильність до саморозповідання, коли ми маємо тенденцію переконувати себе в нестійкості власного настрою та здатності змінити своє становище.


Отже, як можна подолати цю переоцінку впливу? Перш за все, важливо розпізнати, що це спотворення існує і як воно впливає на наше сприйняття. Використовуйте медитацію та освідомлення, щоб уважно стежити за своїми думками і переживаннями.


Другим важливим кроком є зосередження на фактах і докладній оцінці реального впливу ситуацій на ваше життя. Спробуйте записати свої думки і емоції, щоб краще розуміти, які саме фактори впливають на ваші почуття і дії.


Крім того, необхідно пам'ятати, що багато речей тимчасові і мають обмежений вплив. Ви самі маєте контроль над тим, як ви реагуєте на події і як ви їх сприймаєте. Зрозумійте свої внутрішні ресурси і здатність до адаптації до нових ситуацій.


Уникайте переоцінки впливу, адже це може призвести до перебільшення важливості незначних подій і ситуацій. Намагайтеся підтримувати реалістичний погляд на справи і робити об'єктивні оцінки.


В підсумку, переоцінка впливу є одним з когнітивних спотворень, яке впливає на наш спосіб сприйняття і оцінки ситуацій. Важливо бути свідомим цього спотворення і намагатися переглянути свої переконання і оцінки. Реалістичне розуміння впливу подій на наше життя допомагає нам краще адаптуватися і контролювати наші дії та емоції.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page