top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні спотворення: Ефект розмаїття

Ефект розмаїття – це один зі способів спотворення когнітивної сприйнятливості, який полягає в посиленні або применшенні значення одного предмета, коли він порівнюється з щойно виявленим контрастним об'єктом. Цей ефект може впливати на наше сприйняття, емоції та прийняття рішень.


Одним з найбільш поширених прикладів ефекту розмаїття є ситуація, коли людина купує товар у магазині, і радується його ціні та якості. Однак, коли вона дізнається про інший магазин, де цей самий товар продається значно дешевше, радість від покупки може зникає. Ціна у другому магазині стає контрастним об'єктом для першої покупки, що призводить до зміни сприйняття цінності і задоволення від початкової покупки.


Цей ефект може мати як позитивні, так і негативні наслідки. З одного боку, ефект розмаїття може стимулювати нас до виявлення нових варіантів та можливостей, що допомагає розвиватися і зростати. Наприклад, знаючи, що є магазин, де товар коштує дешевше, ми можемо зекономити гроші та отримати більше задоволення від власних покупок.


З іншого боку, ефект розмаїття може викликати незадоволення та розчарування. Коли ми дізнаємось про існування дешевших альтернатив, можемо почуватись обдуреними або недооціненими. Це може призводити до втрати інтересу до речей, зниження мотивації та невпевненості при прийнятті рішень.


Одним із способів управління ефектом розмаїття є більш об'єктивна оцінка та зіставлення інформації перед тим, як приймати рішення. Наприклад, перед тим, як зробити покупку, корисно переглянути різні пропозиції, порівняти ціни та якість товарів. Це допомагає зрозуміти, чи є інші варіанти, які можуть бути більш вигідними.


Також важливо розвивати навики свідомого сприйняття та контролювати свої емоції. Розуміння того, що ефект розмаїття може впливати на наше сприйняття, допомагає нам бути об'єктивнішими та свідоміше вибирати.


Отже, ефект розмаїття є важливим когнітивним спотворенням, яке може впливати на наше сприйняття предметів та відчуття задоволення від їхнього отримання. Розуміння цього ефекту допомагає нам бути більш об'єктивними при прийнятті рішень і контролювати свої емоції.

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page