top of page

Когнітивні спотворення: ефект знайомства з об'єктом

Закріплена науково, але часто непомітно, тенденція до когнітивних спотворень здається нам в повсякденному житті. Одним з таких спотворень є ефект знайомства з об'єктом - явище, коли люди висловлюють необгрунтовану симпатію до якогось об'єкта просто тому, що вони знайомі з ним.


Цей ефект також називають ефектом причетності до створення предмета. Він базується на психологічній потребі людей відноситись до того, що вони розуміють і знають. Коли ми зустрічаємось з об'єктом або ідеєю, які нам вже знайомі, ми маємо тенденцію відчувати більшу симпатію, навіть якщо насправді немає конкретного обґрунтування для цієї симпатії.


З якої причини виникає ефект знайомства з об'єктом? Один з можливих пояснень полягає в тому, що знайомство створює відчуття комфорту і безпеки. Ми відчуваємо себе більш упевненими і контрольованими, коли ми вже знаємо щось про об'єкт або людину. Це може походити з нашого прагнення до підтвердження існуючих знань і уникнення невизначеності.


Навіть якщо інформація про об'єкт є об'єктивно неоднозначною, ми можемо надавати перевагу тому, що нам вже відоме. Такі ситуації можуть спричинити приклади спотворень у свідомості, коли ми висловлюємо необґрунтовану симпатію або припускаємо певні перекручення у сприйнятті.


Ефект знайомства з об'єктом може мати вплив на наше прийняття рішень, оцінку об'єктів і навіть наші міжособисті відносини. Наприклад, коли ми маємо вибрати між знайомим брендом і новим конкурентом, ми можемо маємо схильність приділяти перевагу знайомому бренду, незалежно від його якості або інших конкурентних факторів.


Щоб уникнути спотворень, пов'язаних з ефектом знайомства з об'єктом, корисно практикувати критичне мислення. Намагайтеся оцінювати об'єкти на підставі об'єктивних фактів, а не лише на основі їх відомості. Також, не бійтеся відкрито розглядати нові ідеї та можливості, навіть якщо вони потребують деякого зусилля з вашого боку.


Когнітивні спотворення, такі як ефект знайомства з об'єктом, є складними явищами, які впливають на наші вчинки і рішення. Розуміння цих спотворень може допомогти нам бути більш об'єктивними і критичними у своєму мисленні.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page