top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні спотворення: Ефект Даннінга-Крюгера, помилкові висновки людей з низькою кваліфікацією


У світі психології існує ціла низка когнітивних спотворень, які впливають на спосіб, яким ми отримуємо і обробляємо інформацію. Один із таких ефектів - Ефект Даннінга-Крюгера, також відомий як "ефект профана". Це когнітивне упередження, при якому люди з низьким рівнем кваліфікації роблять помилкові висновки, приймають невдалі рішення, і навіть в своїх недоліках неспроможні усвідомлювати свої помилки.


Ефект Даннінга-Крюгера був відкритий в 1999 році соціальними психологами Девідом Даннінгом і Джастіном Крюгером. Вони провели серію експериментів, в ході яких було виявлено, що люди з низьким рівнем кваліфікації мають тенденцію переоцінювати свої знання і навички, вірити, що вони краще, ніж насправді є.


Це спотворення може мати серйозні наслідки, особливо у професійній діяльності. Люди з низькою кваліфікацією можуть приймати непродумані рішення, вчиняти помилкові дії та навіть нашкоджувати іншим людям через свою некомпетентність. Однак, що дещо незвичайно, такі особи зазвичай не усвідомлюють свою некомпетентність і вважають, що вони знають краще, ніж це насправді.


Одним з можливих пояснень цього явища є відсутність достатнього знання та навичок для самооцінки себе. Відсутність достатньої інформації про закони й принципи даної галузі спричиняє нав'язливу ідею про власну компетентність.


Як можна уникнути ефекту Даннінга-Крюгера? Перш за все, самоусвідомлення є ключовим. Визнати, що можливо, наше знання є недостатнім і що потрібно подальше навчання для поліпшення навичок і компетентності. Крім того, звертання за допомогою до експертів і отримання фідбеку може допомогти усвідомити власні помилки та працювати над них.


Ефект Даннінга-Крюгера є нагадуванням про те, що всі ми можемо бути обмануті власною некомпетентністю. Ключовою задачею є постійне навчання, самокритика і вдосконалення своїх навичок. Тільки тоді зможемо розвиватись і ставати дійсно ефективними в тій сфері, в якій працюємо.


Таким чином, ефект Даннінга-Крюгера - це важливий аспект для розуміння наших власних обмежень і помилок, пов'язаних з недостатньою кваліфікацією. Навчання, розвиток та практика є ключовими компонентами, щоб уникнути цього ефекту і стати більш компетентними у нашій діяльності.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page