top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивні спотворення: Відхилення у бік результату

Когнітивні спотворення є психологічними явищами, які впливають на спосіб, яким ми сприймаємо і оцінюємо інформацію. Одним з найпоширеніших когнітивних спотворень є "Відхилення у бік результату", що відноситься до тенденції судити про рішення згідно їх остаточних результатів, замість оцінювання якості за обставинами, що панували на момент прийняття цих рішень.


Це спотворення впливає на наше мислення і особливо помітне в умовах невизначеності, коли результати рішень є необов'язково передбачуваними. Замість того, щоб оцінювати якість рішення на основі об'єктивних факторів, ми нерідко орієнтуємося на його кінцевий результат. Наприклад, якщо ми приймаємо рішення, яке виявляється невдалим, ми нахиляємося до того, щоб вважати його поганим рішенням незалежно від контексту.


Це спотворення може бути особливо шкідливим, оскільки воно може призвести до неправильних висновків і прийняття некоректних рішень. Наприклад, якщо на роботі спроба впровадити нову стратегію призводить до невдачі, керівництво може вважати цю стратегію неефективною, незважаючи на можливість того, що існували інші фактори, що спричинили неуспіх.


Щоб уникнути впливу цього спотворення, важливо оцінювати рішення за обставинами, які панували на момент їх прийняття. Залучення аналізу причин, ретроспективних оцінок і врахування контексту може допомогти нам уникнути підвладності цьому спотворенню.


Крім того, усвідомлення наявності такого спотворення може сприяти кращому розумінню розбіжностей між очікуваннями та реальними результатами. Ретроспективний аналіз і постійне навчання допоможуть нам коригувати наші прийняття рішень і зменшити вплив "Відхилення у бік результату".


Щоб боротися з цим спотворенням, ми повинні бути об'єктивними у своїх оцінках і враховувати всі деталі та обставини. Пам'ятайте, що кожне рішення має свій контекст, і його якість не має бути оцінюваною тільки за результатом.

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page