top of page

Когнітивни спотворення: Ефект фокусування, помилка у прогнозуванні та передбаченні майбутньогоЕфект фокусування є одним із когнітивних спотворень, яке виникає, коли люди приділяють надмірну увагу якомусь конкретному аспекту явища. Це призводить до неточного передбачення та оцінки корисності майбутнього результату.


Найчастіше ефект фокусування спостерігається тоді, коли ми занадто завзято фокусуємося на одному аспекті ситуації чи проблеми, і це відволікає нашу увагу від інших важливих аспектів. Наприклад, у випадку можливої ядерної війни, якщо ми сконцентруємося лише на винуватців цієї ситуації, ми можемо загубити зорі під потенційними наслідками, що постраждають усіх.


Цей ефект може мати суттєвий вплив на наше сприйняття реальності та ухвалення рішень. Коли ми вкладаємо надмірну увагу в один аспект, ігноруючи інші, ми приймаємо рішення на основі обмеженої інформації, що може призвести до неточностей та невдалих наслідків.


Проте, важливо розуміти, що ефект фокусування не повністю негативний. У певних ситуаціях може бути корисним зосередитися на одному аспекті, особливо коли цей аспект дійсно є ключовим. Але, для прийняття більш об'єктивних та точних рішень, необхідно здійснювати широку перспективу та аналізувати всі можливі фактори впливу.


Як уникнути ефекту фокусування? Ось декілька порад:


1. Пізнайте свої упередження: Свідомість про те, що ефект фокусування існує, може допомогти уникнути його впливу. Будьте критичними до своїх думок та дозволяйте собі розглядати різні перспективи.


2. Збережіть широку перспективу: Спробуйте виявити та розглянути всі аспекти ситуації перед прийняттям рішення. Розгляньте можливі наслідки, ідентифікуйте всі фактори впливу і проаналізуйте їх всесторонньо.


3. Консультуйтеся з іншими: Обговорення з іншими людьми може допомогти отримати більш об'єктивну інформацію. Інші можуть бачити аспекти, які ви пропустили, та надати новий погляд на ситуацію.


Навчання та усвідомлення ефекту фокусування допоможуть вам зробити більш об'єктивні та збалансовані рішення. Здатність зосередитися на різних аспектах та бачити широку картину є важливим елементом розвитку критичного мислення та покращення якості прийняття рішень у вашому житті.


Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page