top of page

Когнітивне упередження - формулювання

Формулювання - безперервне промовляння своїх думок про те, що здається істинним. Це одне з когнітивних упереджень, які можуть впливати на наш спосіб мислення та сприйняття світу.


Коли ми формулюємо свої думки, ми в основному спираємось на наше повсякденне досвід, знання та переконання. Формулюючи свої думки, ми надаємо їм силу і вплив на наше сприйняття реальності. Проте, це когнітивне упередження може призвести до спотворених сприйнять та обмеженого способу мислення.


Одним з найбільш поширених прикладів формулювання є "тунельне бачення". Це коли ми бачимо тільки те, що підтверджує наші вже існуючі переконання, ігноруючи будь-які факти або докази, які не збігаються з нашими поглядами. Наприклад, якщо ми маємо переконання, що люди погані, то ми можемо обмежити наше сприйняття таким чином, щоб бачити тільки погані вчинки або події, ігноруючи дії, які свідчать про доброту людей.


Формулювання також може привести до утворення стереотипів та упереджень. Механізм формулювання допомагає нам швидко класифікувати людей і речі в нашому оточенні, але це може призвести до неправильного сприйняття і невірних висновків. Наприклад, якщо ми маємо погляд, що певна група людей є небезпечною, то ми можемо усвідомлювати тільки їх дії, які підтверджують цей стереотип, ігноруючи позитивні аспекти.


Існує кілька способів подолання обмежень, пов'язаних з формулюванням. Перш за все, це усвідомлення наших власних упереджень і прийняття того факту, що наш спосіб мислення може бути обмеженим. Варто розглядати будь-яку ситуацію або інформацію з різних точок зору та розглядати можливі альтернативні пояснення.


Додатково, слід проводити дослідження та шукати додаткову інформацію, яка може суперечити нашим переконанням. Коли ми активно намагаємося розширити наше розуміння світу і вибірково шукаємо інформацію, це допомагає нам уникнути формулювання.


Зосередження на розвитку критичного мислення та розумінні своїх власних упереджень допоможуть нам стати більш гнучкими у сприйнятті та розумінні світу. Це відкриє для нас можливості для осмислення нових ідей та сприйняття більш повної картини нашого оточення.


Отже, формулювання - це когнітивне упередження, яке може обмежувати наше сприйняття та мислення. Усвідомлення цього упередження й пошук альтернативних пояснень допомагають подолати його вплив та розвинути більш гнучке та об'єктивне сприйняття світу.

Comentarios


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page