top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Когнітивне упередження: Ефект фреймінгу

Ефект фреймінгу — це когнітивне упередження, яке впливає на наше прийняття рішень при зміні форми або контексту подання інформації. Зміна формулювання питання може викликати зміну сприйняття та зміну відповідей, навіть якщо зміст залишається тим самим. Наприклад, при поданні інформації про ризик пов'язаний з якимсь дією або рішенням, люди можуть відреагувати по-різному в залежності від того, як саме ця інформація формулюється. Це демонструється в дослідженнях, де зміни фреймів приводять до зміни відсотка позитивних або негативних відповідей.


Одним з найбільш відомих досліджень є експеримент з вибором процедури лікування, проведений Тверским та Канеманом. Вони подали два варіанти лікування однієї і тієї ж хвороби, за допомогою двох різних фреймів: перший фрейм був позитивний і описував виживання певної кількості хворих пацієнтів, а другий фрейм був негативним і описував смерть певної кількості хворих.


В результаті дослідження виявилося, що при використанні позитивного фрейму більшість людей вибирали перший варіант лікування, втім, при використанні негативного фрейму більшість вибирали другий варіант. Це вказує на те, що спосіб, яким представлена інформація, впливає на наше розуміння та оцінку ситуації.


Другий аспект ефекту фреймінгу пов'язаний з використанням термінології та добором слів. Навіть незначні зміни у формулюванні можуть виникнути зміни у сприйнятті. Наприклад, коли ціни наведені у формі знижки для деяких категорій покупців, то існує відчуття вигоди та можливості зекономити гроші. Однак, для додаткових категорій покупців, це може призвести до відчуття обмеженості або несправедливості.


Також, залежно від добору слів у формулюванні інформації, можуть виникати різні асоціації та враження. Слова, що викликають негативні емоції або мають страшучий відтінок, можуть впливати на наше рішення в більш негативний спосіб. Наприклад, формулювання "втрата 20%" скеровує увагу на негативний аспект, тоді як формулювання "залишається 80%" фокусується на позитивному аспекті.


Отже, ефект фреймінгу є важливим психологічним аспектом, який варто враховувати в комунікації, маркетингу та прийнятті рішень. Розуміння та використання цього явища може допомогти усвідомлювати, як формулювання та добір слів можуть впливати на сприйняття та реакцію людей. З цим знанням, ми можемо бути більш свідомими та критичними споживачами і приймати збалансовані рішення, розуміючи вплив фреймінгу на наше мислення.

Commentaires


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page