top of page

Когнітивне спотворення: Групове мислення

Групове мислення є одним з найрозповсюдженіших когнітивних спотворень, які можуть виникати у групі людей під час прийняття рішень. Цей психологічний феномен відбувається, коли індивідуальні члени групи піддаються суспільному впливу, такому як конформізм або бажання досягти соціальної гармонії, що призводить до прийняття некоректних або нераціональних рішень.


Групове мислення може мати серйозні наслідки, особливо у ситуаціях, де прийняття неправильного рішення може мати значний вплив на довкілля, суспільство чи індивідуальну благополуччя учасників групи. Оскільки люди в групі часто намагаються уникнути конфліктів та досягти загальної згоди, вони можуть ігнорувати альтернативні точки зору та засліплювати себе наявністю можливих проблем або недоліків у запропонованих рішеннях.


Одна з причин виникнення групового мислення полягає у формуванні групової ідентичності. Люди, що почуваються частиною групи, можуть прагнути до підтримки групових переконань та уникати будь-яких ознак недостатньої згоди з ними. Це може призводити до відштовхування членів групи від будь-яких ідей, що не відповідають загальному консенсусу групи.


Крім того, групове мислення може бути засиллям підкріплення власної згоди та покращення групової динаміки. Люди можуть уникає критики альтернативних точок зору через бажання зберегти внутрішню спліченість групи та уникнути неприємностей, пов'язаних з конфліктами або дисгармонією.


Щоб зменшити вплив групового мислення, важливо сприяти відкритому обміну думок і ідей у групі. Необхідно створити атмосферу взаємного поваги та заохочувати критичне мислення серед учасників. Запропонування різних точок зору та пошук альтернативних рішень може сприяти більш об'єктивному та ефективному прийняттю рішень в групі.


Крім того, важливо стимулювати внутрішній розбіжності та критичне мислення в групі, сприяючи створенню безпечної атмосфери, де члени групи можуть ділитися своїми думками та сумнівами без страху перед осудом чи відштовхуванням.


Розуміння групового мислення та його можливих наслідків може допомогти уникнути невдач, пов'язаних з неправильними рішеннями, прийнятими у групі. Розвиток критичного мислення та пошук альтернативних рішень можуть сприяти покращенню ефективності та якості прийняття рішень як на груповому, так і на індивідуальному рівні.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page