top of page

Когнітивне викривлення - опір

Опір – прояв ментальної інерції, зневіра в загрозу, продовження колишнього курсу дій в умовах нагальної необхідності переключитися: коли відкладання переходу загрожує погіршенням стану; коли тяганина може призвести до втрати можливості покращити ситуацію; при зіткненні з екстреними ситуаціями, несподіваними можливостями та раптовими перешкодами.


Опір – це природний феномен, що виникає у більшості людей у відповідь на зміни або труднощі. Коли нам пропонують змінити себе чи свої дії, ми часто сприймаємо це як загрозу. Це може бути зв'язано зі страхом невідомого, зі зрушенням звичного порядку речей, або з переживанням нестабільності. Наш мозок в певний спосіб програмований на збереження статус-кво та мінімізацію ризиків.


Коли зміна стикається з опором, можуть виникати психологічні викривлення, які утруднюють перехід до нового стану речей. Когнітивне викривлення опору проявляється у відчутті тяганини, небажання відмовитися від відомого, відкладанні рішень і прийнятті повноцінних дій.


Важко осягнути, але опір може мати серйозні наслідки. Коли ми втримуємося від зміни або нагоди покращити наш стан, ми можемо залишатися в несприятливій ситуації, яка може погіршити наше самопочуття, стан здоров'я або загрожувати досягненню наших цілей.


Розвиток опору є нормальною часткою нашого життя, проте важливо навчитися розпізнавати його в початковій стадії і зрозуміти, як ним керувати.


Одним з ключових аспектів подолання когнітивного викривлення опору є свідоме визнання несприятливості колишнього стану речей. Приймайте свою ситуацію як виклик і розумійте, що відкладання змін може завдати шкоди. Замість утримання від дій, стверджуйте собі, що зміна є можливістю покращитися та досягти бажаного результату.


Також, створення плану дій може допомогти подолати внутрішній опір. Розкладайте перехід до нового на кроки, діліть його на менші завдання і розпочинайте їх поступово. Це допоможе зменшити початковий страх і надасть вам відчуття контролю.


Також важливо звернути увагу на своє ментальне ставлення до змін. Позитивні думки і переконання можуть надихати вас на покращення і мотивувати на досягнення мети. Важливо зосередитися на можливостях, які відкриваються перед вами, замість страхування від негативних наслідків.


Зіткнення з екстреними ситуаціями, несподіваними можливостями та раптовими перешкодами може підсилити когнітивне викривлення опору. У таких випадках важливо навчитися пристосовуватися до нових обставин швидко і ефективно. Флексибільність і здатність до адаптації стають ключовими навичками у таких ситуаціях.


Пам'ятайте, що ментальна інерція і продовження колишнього курсу дій можуть утруднити ваш розвиток і покращення ситуації в будь-якій сфері життя. Навчіться розпізнавати опір, розуміти його причини і подолати його за допомогою свідомих дій і планування. Це допоможе вам досягти більшої життєвої задоволеності та успіху.

Comentarios


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"