top of page

Когнітивна ілюзія: Професійна деформація


Коли людина працює в певній професії протягом тривалого часу, вона може зіткнутися з психологічною дезорієнтацією, відомою як "професійна деформація". Ця концепція описує тенденцію особистості бачити речі згідно з правилами, загальноприйнятими у їхній професії, і відкидаючи більш загальний погляд на ситуацію.


Ця когнітивна ілюзія може мати вплив на професійну компетентність та сприйняття дійсності. Професійна деформація може виникнути у будь-якій професії, де особі доводиться працювати з великою кількістю інформації, вирішувати складні задачі або зустрічатися зі складними ситуаціями.


Коли людина стикається з професійною деформацією, вона може впадати в "тунельний погляд", де особа поглиблюється в деталі своєї професійної області, ігноруючи більш широкі аспекти. В результаті, може відбуватися спотворення сприйняття дійсності і забування про ширший контекст ситуації.


Ця ілюзія може мати негативне вплив на професійні відносини, здатність спілкуватися з іншими поза професійним контекстом та здатність приймати об'єктивні рішення. Наприклад, психолог може сприймати будь-яку ситуацію як проблему психологічного характеру, незважаючи на те, що інші аспекти можуть впливати на неї.


Для того, щоб уникнути професійної деформації, фахівці повинні свідомо працювати над розвитком своєї загальної точки зору. Вони можуть вивчати іноземні дисципліни, брати участь у міждисциплінарних проектах або займатися аналізом критичних ситуацій поза межами своєї професії. Ці дії допоможуть розширити їхній горизонт сприйняття та зменшити ризик професійної деформації.


Професійна деформація може стати преградою для розвитку та досягнення успіху в професії. Тому важливо підтримувати баланс між спеціалізацією і загальною точкою зору. Зрозуміння цієї когнітивної ілюзії допоможе фахівцям стати більш гнучкими та адаптивними у своїй професійній діяльності.


Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page