top of page

Когнітивна ілюзія повноти розподілу: коли середнє значення може бути обманливим


У сфері психології та когнітивних наук існує ряд феноменів, які демонструють, що наш мозок має певні ускладнення при сприйнятті та оцінці інформації. Одним з таких ускладнень є когнітивна ілюзія повноти розподілу. Ця ілюзія виникає, коли ми нахильні вірити, що чим ближче середнє значення виявилося до заданого, тим більше воно відображає розподіл набору даних. Проте, це переконання може бути обманливим.Ця когнітивна ілюзія може бути пояснена на прикладі статистичних даних. Наприклад, уявімо, що ми вивчаємо висоту людей у певному місті. Відомо, що середня висота становить 170 см. Тоді, коли ми зустрічаємо людину, яка має висоту близьку до середнього значення, ми автоматично припускаємо, що ця людина представляє типовий розподіл висоти в місті. Проте, це передбачення може бути неточним.


Коли ми зустрічаємо особу з висотою, яка значно відрізняється від середнього значення, наприклад, 190 см, ми можемо відкинути це як випадковість або вийняти цю особу зі звичайного розподілу. Таким чином, ілюзія повноти розподілу може призвести до неточної інтерпретації даних та формування стереотипів.


Чому виникає ця ілюзія? Існує декілька можливих пояснень. Перше пояснення полягає в тому, що наш мозок шукає зразки і категоризує їх. Коли ми бачимо середнє значення близько до заданого, ми сприймаємо це як представлення розподілу загалом. Друге пояснення пов'язане з тим, що ми генеруємо гіпотези на основі доступних даних. Коли середнє значення подібне до обраного нами, ми навіяно вважаємо, що це - явище загальне для всього набору даних.


Як уникнути цієї когнітивної помилки? Перше, необхідно враховувати, що середнє значення необов'язково відображає повну картину розподілу. Друге, важливо аналізувати весь набір даних, а не базуватися лише на середньому значенні. Третє, слід бути обережними у формулюванні загальних висновків на основі окремих прикладів.Когнітивна ілюзія повноти розподілу може впливати на наше сприйняття та інтерпретацію даних. Ця ілюзія підказує, що чим ближче середнє значення до заданого, тим більше воно відображає розподіл набору даних, але це може бути обманливим. Щоб уникнути цієї помилки, необхідно аналізувати весь набір даних та бути обережними у формулюванні загальних висновків.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"