top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Ефект Форера та когнітивні ілюзії: коли наші сподівання перевершують реальність


У світі психології існує безліч феноменів, які впливають на сприйняття людиною своєї особистості та характеристик. Один з них – це так званий Ефект Форера, також відомий як Ефект Вальдінга. Це психологічна нахиловість оцінювати загальні, узагальнені твердження про себе, досить особистими та точними.


Що саме це означає? Припустимо, що вам дали універсальний опис особистості, який, на ваш погляд, був написаний для вас особисто. Ви читаєте його і помічаєте, що в багатьох аспектах він точно описує вашу особистість. Наприклад, це можуть бути риси характеру, такі як допитливість, чесність, амбітність тощо, та можливі прогнози про ваше майбутнє, наприклад, що ви швидко досягнете успіху в кар'єрі.


Але усе це – загальні, узагальнені твердження, які можна застосувати до величезної кількості людей, не тільки до вас. Вони створюються таким чином, щоб залишити вас з враженням, що це ваш унікальний характерний профіль.


Чому ми приймаємо такі загальні твердження особистими? Одним з факторів може бути психологічний механізм, відомий як підтвердження. Ми любимо, коли оточуючі підтверджують нашу унікальність, і коли ми бачимо в узагальнених твердженнях щось, що збігається з нашою власною уявою про себе, ми з готовністю віримо в це.


Застосовуючи цей ефект до практичних ситуацій, наприклад, до астрологічних гороскопів, стає зрозуміло, чому вони здатні припасти до смаку багатьох людей. Гороскопи містять такі загальні твердження, що кожен може знайти схожість з описом своїх характеристик. Наприклад, "ти енергійний та цілеспрямований, але іноді можеш бути нерішучим". Такі твердження так загальні, що застосовуються до безлічі людей, але кожен може почути в них свої власні аспекти.


Це не означає, що Ефект Форера або інші когнітивні ілюзії є чимось поганим. Вони просто вказують на те, що людське сприйняття особистості і схильність до вірити у суб'єктивні твердження можуть бути ілюзорними.


Які можливі наслідки уявних оцінок своєї особистості? Вони можуть призвести до переоцінки своїх здібностей або зайвих очікувань від себе. Наприклад, якщо ви вірите, що у вас є особлива здатність досягати великих успіхів, то може статися розчарування, коли ви реалізуєте, що ситуація не така розкішна, як ви очікували.


Як уникнути цих когнітивних ілюзій? Важливо завжди пам'ятати про загальність і узагальнюваність тверджень, які ми отримуємо про себе. При виявленні схожості з описом своїх характеристик у гороскопах або інших загальних психологічних твердженнях, варто замислитися, чи це справді властиво саме вам, чи це можливо властиво багатьом іншим людям.


Зважаючи на те, що кожен з нас унікальний у своїй особистості, неможливо створити універсальний опис, який би точно відповідав кожному. Тож, осмислюючи психологічні твердження про себе, пам'ятайте про загальність ілюзій та спрямовуйте свої зусилля на реальне розуміння себе і розвиток своєї особистості.

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”