top of page

Ефект телескопа: коли час не відповідає дійсності


У нашому сучасному світі, де час - найцінніший ресурс, ми пристосовані до розпорядку дня, графіків та дедлайнів. Час визначає нашу повседневну життєдіяльність і наші сприйняття про події відбування в часі. Однак когнітивні упередження, такі як ефект телескопа, можуть вплинути на сприйняття часу та викликати несправедливі уявлення про минуле та майбутнє.Ефект телескопа - це когнітивне упередження, при якому недавні події здаються більш віддаленими, а далекі події - ближчими в часі. Це означає, що ми маємо тенденцію переоцінювати часові проміжки між подіями. Наприклад, випускний вечір, який минув три роки тому, може здатися, наче то було вчора, в той час як вчорашній обід вже здається подією з давнини.


Хоча наше сприйняття часу може здастися суб'єктивним, ефект телескопа базується на кількох когнітивних механізмах. Один з них - скупчення подій на певному відрізку часу. Коли події стають рідкісними або емоційно зарядженими, вони вибиваються зі звичного розпорядку дня і залишають яскраві сліди в нашій пам'яті. Такі події здаються ближчими, ніж насправді вони відбуваються, тому що ми не звикли до їх регулярності.


Інший фактор, що впливає на ефект телескопа, - це наші сприйняття перспективи. Наш розум орієнтується на теперішній момент, тому ми маємо тенденцію уявляти майбутнє як щось набагато ближче і легше досяжне, ніж розвиток подій на значно більш далеку перспективу. Наприклад, коли плануємо відпустку, вона здається набагато ближчою та швидко наступаючою, але коли приходить час їхати, здається, що очікування були набагато довшими.


Вплив ефекту телескопа на наше сприйняття часу може мати як позитивні, так і негативні наслідки. З одного боку, він допомагає нам забувати емоційно неприємні події швидше і зосереджуватися на сьогоденні. З іншого боку, він може вплинути на нашу здатність планувати, враховуючи реальний час. Недавні дослідження показують, що люди, що стикаються з ефектом телескопа, частіше занадто ось це оптимістичні щодо того, скільки часу вони мають, що може призвести до стресу та неефективного управління часом.Ефект телескопа є цікавим прикладом того, як наш розум сприймає та оцінює час. Він показує, що наше сприйняття подій залежить від їх емоційного значення, рідкості та нашої перспективи. Розуміння цього когнітивного упередження допоможе нам краще контролювати свій час і уникати неправильного планування. Ознайомившись із ефектом телескопа, ми можемо стати більш усвідомленими щодо того, як час впливає на наше сприйняття подій, і зробити наші рішення більш обґрунтованими.Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"