top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Ефект самореференції

Когнітивна ілюзія є одним з цікавих і досліджуваних явищ в психології. Одна з таких ілюзій, яка заслуговує на увагу, називається "Ефект самореференції". Цей ефект описує явище, за якого спогади, пов'язані зі ставленням до себе, краще запам'ятовуються і відтворюються в порівнянні з аналогічною інформацією, яка не стосується самого себе.


В основі ефекту самореференції лежить тісне пов'язання між інформацією про себе та нашим внутрішнім світом. Наші особистісні переконання, цінності та інтереси впливають на те, яку інформацію ми вважаємо важливою та запам'ятовуємо. Наприклад, коли ми читаємо текст або дивимося фотографію, в яких згадуються наші власні досвіди, цікавинки або власні характеристики, ми приділяємо їм більше уваги, а отже, вони краще запам'ятовуються.


Ефект самореференції був підтверджений численними експериментами. У одному з них учасникам пропонувалось читати списки слів та оцінювати, наскільки слова пов'язані з їх власною особистістю. Потім ним пропонувалося запам'ятати інформацію з цих списків. Результати показали, що слова, які були пов'язані з учасниками особисто, запам'ятовувалися краще, ніж інші слова, які не мали такого зв'язку з учасниками.


Однією з можливих причин ефекту самореференції є те, що інформація про себе має більший емоційний заряд, а емоції можуть поліпшити нашу здатність запам'ятовувати та відтворювати інформацію. Також можливо, що ми просто більше уваги приділяємо інформації про себе, оскільки вона є нам більш важливою та цікавою.


Ефект самореференції має значення для розуміння того, як ми обробляємо та запам'ятовуємо інформацію про себе та інших людей. Він також має практичне застосування, наприклад, у маркетингу, де з використанням цього ефекту можна залучити увагу споживачів до продукту або послуги.


Отже, ефект самореференції - цікаве явище, яке показує, що інформація, пов'язана зі ставленням до себе, краще запам'ятовується. Цей ефект може бути пояснений нашими особливостями сприйняття та обробки інформації, а також її емоційним зарядом.

Comentarios


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page