top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Ефект псевдовпевненості: Когнітивна ілюзія, що впливає на наші рішення


У процесі прийняття рішень ми, люди, часто піддаємося різноманітним когнітивним ілюзіям, які впливають на нашу спроможність оцінювати ситуації та здійснювати раціональні вибори. Однією з таких ілюзій є ефект псевдовпевненості, який виявляється в нашій схильності до ризикових рішень в бажанні уникнути негативного результату. Давайте розглянемо цей феномен ближче і з'ясуємо його вплив на наше прийняття рішень.


Опис псевдовпевненості:

Ефект псевдовпевненості є психологічним явищем, в якому люди частіше готові ризикувати, коли є можливість уникнути негативного наслідку, ніж приймати ризиковані рішення для досягнення позитивного результату. Ілюзорне відчуття впевненості змушує нас переважати можливий негативний наслідок над можливим позитивним результатом.


Ефект фреймінгу:

Важливо зазначити, що ефект псевдовпевненості є часткою більшої психологічної концепції, відомої як ефект фреймінгу. Ефект фреймінгу використовується для зміни сприйняття людей шляхом подачі інформації в різних контекстах або рамках. У випадку псевдовпевненості, фреймінг впливає на наше оцінювання ризику та мотивацію до прийняття рішення.


Причини виникнення:

Псевдовпевненість може бути пояснена декількома факторами. По-перше, багато залежить від нашого бажання уникнути негативного результату. Ми часто зосереджуємося на тому, що може піти не так, і набуваємо ілюзорного відчуття впевненості, що це можна уникнути, якщо вжити заходів з недопущення ризику. Крім того, наш страх втрати також грає важливу роль у формуванні псевдовпевненості. Ми набагато більше оцінюємо потенційні збитки, ніж потенційні вигоди, що спонукає нас до обережності та ризикового поведінки.


Наслідки та вплив на рішення:

Ефект псевдовпевненості може мати значний вплив на наші рішення. Якщо ми переконані, що захищаємо себе від негативних наслідків, ми можемо бути більш схильними до вибору ризикованих альтернатив. Це може мати як позитивні, так і негативні наслідки. З одного боку, ми можемо висунути нову ідею або досягти успіху завдяки нашій готовності ризикувати. З іншого боку, ми можемо зануритися в ризиковану ситуацію, недооцінити можливі ризики та принести шкоду своєму самопочуттю і здоров'ю.Ефект псевдовпевненості є часткою складної психологічної ілюзії, яка впливає на наше прийняття рішень. Закріплення уявлення про можливий негативний результат нерідко переважає наші шанси на успіх, якщо ми не ризикуємо. Розуміння цього явища дозволяє нам більш свідомо оцінювати ризики та зробити кращі рішення. Будьте уважні до своєї психології, виявляйте і контролюйте ефект псевдовпевненості та грайте у своєму житті на резонансі ризиків та можливостей.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page