top of page

Ефект очікування спостерігача: як несвідоме маніпулювання впливає на виявлення очікуваногоУ полі психології існує багато явищ, які впливають на сприйняття людей та виявлення результату досліджень. Один з таких феноменів - ефект очікування спостерігача. Це когнітивне спотворення, яке виникає, коли очікування спостерігача впливають на сприйняття та інтерпретацію подій і результатів. У цій статті ми розглянемо, що таке ефект очікування спостерігача, як він відбувається, та його можливі наслідки для наших досліджень та сприйняття світу.Ефект очікування спостерігача є результатом впливу попередніх досвідів, стереотипів та сприйняття на сприйняття інформації. Коли ми маємо очікування, чогось окремого, ми маємо тенденцію бачити саме те, що відповідає нашим очікуванням, проінтерпретувати інформацію у відповідності до наших очікувань та ігнорувати або приглушувати інформацію, яка суперечить нашим очікуванням.


Наприклад, уявіть ситуацію, коли ви чекаєте на зустріч з новою людиною, про яку вам розповіли, що вона неймовірно розумна. Через це очікування, коли ви зустрічаєте цю людину, ви можете помітити тільки ті ознаки та прояви, які підтверджують цю розумність, ігноруючи або приглушуючи ознаки, які можуть свідчити проти цього. Ваше очікування впливає на вашу сприйнятливість до інформації і на вашу інтерпретацію результатів.


Цей ефект також може відігравати важливу роль у дослідженнях та наукових відкриттях. Якщо дослідник має певні очікування відносно результатів свого дослідження, то його підсвідомі стереотипи та очікування можуть спотворити сприйняття даних або призвести до неправильних висновків. Це може призводити до надмірної інтерпретації результатів або необ'єктивності у виведенні висновків.


На наш щастя, існують певні стратегії, які можуть допомогти подолати ефект очікування спостерігача і забезпечити більш об'єктивну інтерпретацію даних. Одна з таких стратегій - свідомо опиратися попереднім очікуванням та стереотипам, зосередившись на фактах та доказах. Інша стратегія - ретельне перевіряти наші припущення та гіпотези, збираючи достатньо даних та роблячи повторні дослідження.Ефект очікування спостерігача є важливим психологічним явищем, яке впливає на наше сприйняття даних та результатів. Несвідоме маніпулювання ходом досвіду та виявлення очікуваного результату може спотворити нашу інтерпретацію та призвести до неправильних висновків. Розуміння цього явища та використання стратегій для подолання ефекту очікування є важливими кроками у забезпеченні об'єктивності та достовірності наших досліджень та сприйняття світу.


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"