top of page

Ефект Зейгарник: Когнітивна ілюзія, що залишає слід у пам'яті


У світі психології існує безліч феноменів, які демонструють несподівані та цікаві особливості функціонування нашого розуму. Одним з таких явищ є Ефект Зейгарник, який виявляється в кращому запам'ятовуванні перерваних дій, ніж завершених. Ця психологічна ілюзія отримала свою назву на честь відомої психолога Блума Зейгарник, яка вперше досліджувала цю закономірність у рамках своєї дипломної роботи.


Суть Ефекту Зейгарник полягає в тому, що незавершені дії залишають яскравіший слід у нашій пам'яті, ніж ті, що ми успішно завершили. За допомогою своїх експериментів, Зейгарник проаналізувала вплив інформаційного завантаження на процеси пам'яті та виявила, що перервані дії закріплюються в пам'яті краще, ніж їх завершені аналоги.


Зейгарник пояснила цей ефект на основі порушень мотиваційного компонента пам'яті. Вона відзначила, що людина має більшу тенденцію запам'ятовувати незавершені ситуації, оскільки вони активізують наші механізми уваги та мотивації. Коли ми бачимо незавершену дію, наш мозок намагається заповнити прогалину та завершити її, що сприяє кращому засвоєнню інформації.


Іншими словами, Ефект Зейгарник викликає у нас бажання дізнатися результат незавершеної дії, що провокує підвищення пам'яті та уваги. Цей феномен знаходить своє відображення в реальному житті в різних сферах нашої діяльності. Наприклад, рекламні компанії використовують Ефект Зейгарник, створюючи незавершені сюжети, що залишають глядача бажаючим подивитися наступну рекламу або придбати продукт, який був об'єктом цього сюжету.


Що стосується можливих застосувань ефекту в повсякденному житті, Зейгарник вказувала на його користь у навчанні та підвищенні продуктивності. Наприклад, студенти можуть використовувати цей ефект, незавершуючи завдання, що мають бути виконані, тим самим стимулюючи свою пам'ять до активнішої роботи. Також, забезпечення доступу до різних джерел інформації, які викликають цікавість та залишають певну "недосказаність", може підвищити зацікавленість людей у певній темі.


Загалом, Ефект Зейгарник є чудовим прикладом когнітивної ілюзії, яка показує, як наш розум реагує на незавершеність та прагне заповнити ці прогалини. Вивчення цього ефекту дозволяє нам краще розуміти, як ми сприймаємо й організовуємо отриману інформацію, а також як можна використовувати цю знання для досягнення певних цілей.


Отже, нещодавні розслідування Блума Зейгарник у галузі ефекту, що носить її ім'я, відкривають нові горизонти в психології та дають нам змогу подивитися на процеси пам'яті з нової перспективи. Незавершені дії змушують наш розум активно працювати, що в свою чергу стимулює пам'ять та увагу до деталей. А ви коли-небудь помічали ефект Зейгарник у своєму житті? Чи спробували використати його для поліпшення своєї продуктивності?

Commentaires


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page