top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Ефект зворотного результату: чому ми стільки так тримаємось своїх переконань


У нашому розумі існують численні механізми, які допомагають нам осмислено сприймати світ навколо. Таким чином, ми формуємо свої переконання і розбираємося з інформацією, що до нас надходить. Однак, іноді ці механізми можуть привести до когнітивних викривлень, які перешкоджають раціональному мисленню і здатності змінювати свої погляди. Один з таких викривлень називається ефектом зворотного результату.


Ефект зворотного результату відображає схильність людини утверджуватись у своїй правоті незважаючи на протилежні свідчення або докази, які протистоять її вихідному переконанню. Це означає, що коли ми стикаємось із фактами, що суперечать нашій позиції, ми можемо виявляти стійкість у відмові від цих фактів і продовжувати підтримувати свою вихідну думку.


Один з найяскравіших прикладів ефекту зворотного результату може спостерігатись у ситуаціях публічного обговорення питань, де присутні різні точки зору. Часто стикаючись з аргументами, що протистоять нашим переконанням, ми намагаємося брати на себе роль адвоката і окреслювати аргументи, які підтверджують нашу думку, ігноруючи протилежну інформацію. Це може призводити до того, що кожна сторона замкнута у своїй позиції, і обмін аргументами стає неефективним.


Ключова причина ефекту зворотного результату полягає в тому, що ми маємо складну структуру своїх переконань, що утворюється протягом тривалого часу. Завдяки цьому ми відчуваємося стабільними і безпечними, тримаючись своєї позиції. Коли ця структура захищається або поставлена під загрозу, ми можемо відчувати незручність, і наша самооцінка може постраждати.


Окрім того, ефект зворотного результату підкріплюється присутністю конфірмаційного упередження у нашому мисленні. Коли ми виявляємо інформацію, що підтверджує наше вихідне переконання, ми віддаємо перевагу цій інформації і спрямовуємо свою увагу виключно на неї.


Перевести співрозмовника у суперечку та переконати його змінити погляд може бути складно через ефект зворотного результату. Однак, існують кілька стратегій, які можуть допомогти уникнути цього викривлення. Однією з таких стратегій є активне слухання та емпатичне сприйняття думки співрозмовника, намагаючись зрозуміти іншу точку зору. Поставлення запитань і проведення дискусії на об'єктивному рівні також може допомогти розширити межі свого мислення та знайти компроміс.


Ефект зворотного результату є невід'ємною частиною нашого психологічного функціонування. Розуміння цього викривлення допомагає нам бути критичнішими до своїх думок, переконань і ставлення до інформації, що нас оточує.

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page