top of page

Ефект впізнаваної жертви: психологічна ілюзія, що впливає на допомогу


У нашому житті ми часто стикаємося зі ситуаціями, коли інша людина потребує нашої допомоги. Іноді ми буваємо більш схильними допомогти, коли бачимо, що особа потерпіла від скрутних життєвих обставин, а не коли мова йде про абстрактну групу індивідів з аналогічними проблемами. Це явище називається "ефект впізнаваної жертви". У цій статті ми розглянемо сутність цього явища та його вплив на наше реагування на виклики та потреби інших людей.Когнітивні ілюзії, такі як ефект впізнаваної жертви, є психологічними механізмами, які впливають на наше сприйняття і реагування на світові події. Ефект впізнаваної жертви виникає, коли ми маємо можливість безпосередньо спостерігати складні обставини, з якими зіштовхується лише одна конкретна особа, а не ціла група людей з подібними проблемами.


У подібних ситуаціях, коли наша увага фокусується на одній особі і ми спостерігаємо її страждання чи скрутну ситуацію, ми стаємо більш схильними надавати щедру допомогу. Це може бути пояснено тим, що ми відчуваємо симпатію до цієї особи, пов'язану зі співпереживанням та спільністю життєвих обставин. Ми легше оцінюємо, наскільки важко їй доводиться впоратися зі своєю проблемою і більш готові надати їй потрібну підтримку.


Однак, коли мова йде про абстрактну групу осіб з аналогічними проблемами, наша реакція може бути іншою. Ми можемо відчувати меншу співпереживання та менше мотивації надавати допомогу. Це пов'язано з тим, що нам важче оцінити, наскільки справжньо інші люди страждають і яким чином ми можемо їм допомогти.Ефект впізнаваної жертви є однією з когнітивних ілюзій, яка впливає на наше реагування на потреби та страждання інших людей. Варто усвідомлювати це явище і намагатися зводити його вплив до мінімуму, принципово надаючи допомогу іншим людям, незалежно від того, як формулюється їхнє прохання чи наскільки легко ми можемо впізнати їх жертву. Ми всі заслуговуємо розуміння та підтримки в скрутні моменти, а їх зміцнення - це важлива складова будь-якого прогресивного та співчутливого суспільства.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page