top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Експеримент Стенлі Мілгрема

Загадкові ілюзії завжди привертали увагу інтересу до себе, особливо, коли вони відбуваються в нашому власному розумі. Одне з найвідоміших досліджень у цій галузі - Експеримент Стенлі Мілгрема. Цей серія експериментів у соціальній психології була здійснена психологом Стенлі Мілгремом з Єльського університету і вперше описана в його статті «Підпорядкування: дослідження поведінки» в 1963 році.


Експеримент Стенлі Мілгрема досліджував питання до якого рівня ми готові підпорядкуватися авторитету, навіть тоді, коли це суперечить нашим особистим переконанням і моралі. У рамках експерименту, добровільні учасники були розташовані в ролі вчителя і наказували давати електричні розряди іншим учасникам, які виступали у ролі випробуваних. Розряди посилювалися з кожною помилкою відповіді, і вчителі спостерігали, як випробувані проявляли все більший гнів і страждання.


Однак, справжніми випробуваннями було не саме це фізичне страждання, а психологічний ефект, що супроводжував експеримент. Значна кількість учасників були готові продовжувати давати розряди, навіть коли здалися свого віку або людям відрізняючи тяжкі страждання і болі. Вони робили це тільки на вказівку авторитету – експериментатора.


Цей експеримент пролив світло на важливе питання психології людської поведінки. Вироблення наших власних основоположних принципів і цінностей може бути розколотим, коли ми знаходимося під впливом авторитету або суспільних норм. Мілгрем показав, що підпорядкування може бути дуже сильною силою, яка здатна перекреслити наше внутрішнє бачення світу і глибоко поштовхує наші моральні межі.


Цей експеримент також має безпосередні наслідки для нашого розуміння соціальних аспектів поведінки. Він може пояснити, чому люди участь в масових маніпуляціях або вчиняють дії, які не відповідають їхньому власному глибокому переконанню. Експеримент Стенлі Мілгрема прояснив, що нас можна залучити до небажаної поведінки через механізми психологічного підпорядкування.


Цей експеримент нагадує нам про важливість саморефлексії і здатності протистояти негативним впливам ззовні. Він нагадує нам, що індивідуальна мораль та етика повинна бути незаперечною основою нашої поведінки, незалежно від того, хто оточує нас або як сильно намагається нас переконати.


Експеримент Стенлі Мілгрема розкриває нам складність людського розуму і тонку лінію, на якій ми балансуємо між нашими власними переконаннями і соціальною підтримкою. Дослідження цього типу допомагають нам покращувати наше розуміння себе і світу навколо нас, щоб ми могли краще реагувати на виклики та проблеми, з якими стикаємося у нашому житті.

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page