top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Експеримент "Перекладання власної відповідальності" Бібба Латані та Джона Дарла

Експерименти у психології є важливою складовою для розуміння людської поведінки та психічних процесів. Один з таких відомих експериментів - "Перекладання власної відповідальності" або дифузія відповідальності - був проведений Біббом Латані та Джоном Дарлом. Цей експеримент ілюструє, як індивідуальна відповідальність може розпливатися і зменшуватися в груповій ситуації, що має значний вплив на прийняття рішень та вчинки людей.


У експерименті Латані і Дарл залучили учасників до ситуації, коли вони повинні допомогти людині, яка здається потерпілою. У першій групі учасників кожен був особисто відповідальний за допомогу і виконував завдання самостійно. У другій групі було створено умови, коли відповідальність розпливалася серед декількох осіб, тобто кожен учасник мав відчуття, що він несе тільки часткову відповідальність.


Результати експерименту показали, що коли відповідальність дифузується серед декількох осіб, ймовірність, що будь-хто з них надасть допомогу, зменшується. Учасники другої групи виявили меншу схильність допомагати потерпілому в порівнянні з учасниками першої групи. Це явище пояснюється тим, що в ситуації, коли відповідальність розпливається, люди схильні вважати, що інші більш відповідальні за допомогу, і їхня власна відповідальність зменшується.


Експеримент Латані і Дарла має важливі практичні наслідки. Він показує, що в групових ситуаціях може виникати явище "соціальної лініятизації" - коли кожен учасник передає свою відповідальність іншим. Це може мати негативний вплив на підтримку спільних цілей та досягнення успіху.


Для запобігання дифузії відповідальності в групових ситуаціях, важливо надавати чітку інформацію про постановку завдання та роль, яку кожен учасник має виконувати. Також, необхідно створити механізми внутрішньої мотивації, які спонукають кожного учасника до виконання своєї відповідальності.


Експеримент "Перекладання власної відповідальності" Бібба Латані та Джона Дарла є лише одним з численних досліджень у галузі психології, які вивчають людську поведінку та способи впливу на неї. Ці експерименти допомагають нам краще розуміти себе та інших, а також знаходити способи покращення як особистого розвитку, так і взаємодії у групових ситуаціях.


Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page