top of page

Експеримент з вивчення виникнення кооперації

Експерименти у психології можуть розкривати цікаву інформацію про нашу поведінку та реакції на різні ситуації. Один зі старих, але все ще популярних експериментів, що досліджує виникнення кооперації, це так званий "Експеримент з вивчення виникнення кооперації". Друга назва для цього експерименту - "Гра "Дилема ув'язненого"".


Експеримент був розроблений професором Мелвіном Сідовскі, дослідником економіки та раціонального вибору, разом з Робертом Виковим та Ейрлом Теборі у 1950-ті роки. Цей експеримент спрямований на вивчення того, як виникає кооперація між людьми, коли індивідуальні інтереси конфліктують з колективними.


У цій грі, двоє учасників отримують можливість зробити один із двох виборів: співпрацювати або зрадити свого партнера. Якщо обидва гравці співпрацюють, то отримують незначний виграш кожен. Якщо один гравець рішить зрадити іншого індивіда, то він отримує більшу винагороду, а його партнер - нічого. Якщо обидва гравці обирають зраду, то обидва отримують невелику виграш.


На перший погляд, дана ситуація має стратегічний варіант. Найкращий індивідуальний вибір - зрадити свого партнера, використовуючи його доброзичливість, після чого самому отримати більший виграш. Однак, загальні інтереси і стабільність суспільства передбачають співпрацю.


Протягом багатьох років, багато експериментів було проведено, і багато варіацій відкрито. Зокрема, було виявлено, що коли гра проводиться декілька разів поспіль, то учасники мають нагоду навчитися співпрацювати між собою заради загального блага.


Цікаво, що одна із важливих змін, впливаючих на результати гри, - це введення можливості покарання та заохочення. Коли гравці мають можливість покарати свого партнера за зраду, то це підвищує ймовірність співпраці. Крім того, якщо ігрок отримає невелику нагороду за свою співпрацю, то він більш схильний продовжити співпрацю і в наступних раундах гри.


Цей експеримент та його варіації допомогли встановити, що люди здатні на кооперацію, навіть у ситуаціях, де індивідуальні інтереси могли б вимагати зради. Впровадження механізмів покарання та заохочення також може сприяти співпраці та формувати більш стабільні групові відносини.


Експеримент з вивчення виникнення кооперації (гра "Дилема ув'язненого") Сідовського, Вікова та Теборі надав важливий внесок до розуміння людської поведінки та виникаючої кооперації. Він нагадує нам, що у суспільстві, де інтереси конфліктують, можливість покарання та заохочення може зробити нас більш схильними до співпраці та формувати стабільніші взаємовідносини.


Хоча експеримент був проведений багато років тому, його результати залишаються актуальними і цінними для розуміння нашої психології та соціальних взаємодій. Вивчення виникнення кооперації та механізмів, що її підтримують, може допомогти нам зрозуміти, як покращити взаємини в різних групах та суспільствах.

Comments


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page