top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Егоїстична похибка: Психологічне явище, що впливає на сприйняття успіхів і поразок


Існує багато факторів, які впливають на спосіб, яким ми сприймаємо й обробляємо інформацію про свої досягнення й невдачі. Одним з них є цікаве психологічне явище, відоме як "егоїстична похибка". У цій статті ми розглянемо, що таке когнітивні спотворення та як тенденція до егоїстичної похибки може впливати на наше сприйняття успіхів і поразок.


Основна частина:

Когнітивні спотворення - це викривлення, які ми робимо в процесі сприйняття, інтерпретації та пригадування інформації. Розглянутий нами вид спотворення - егоїстична похибка - виявляється в тенденції людей визнавати більшу відповідальність за свої успіхи, ніж за свої поразки.


Основний аспект, пов'язаний з цією похибкою, полягає в тому, що ми ставимо себе на перше місце, коли йдеться про успіх. Ми схильні приписувати успіх нашим індивідуальним здібностям, характеру й працьовитості. У той же час, коли ми зіштовхнемося з поразкою, ми намагаємося звести її до зовнішніх обставин, ударам злого володіння кармою або незалежної від нас удачі.


Це явище може також проявлятися через тенденцію до двозначного сприйняття інформації сприятливим собі способом. Ми можемо надмірно виділяти й запам'ятовувати позитивні аспекти успіху, посилюючи їх вплив на наше самооцінювання. Тим часом, негативні аспекти поразки можуть бути опущені або ігноровані, зменшуючи їх важливість у нашому сприйнятті.


Вплив такої похибки на наше самопочуття, поведінку й міжособистісні стосунки не можна недооцінювати. Бути свідомими цієї тенденції може допомогти нам краще зрозуміти свої реакції на успіхи та поразки та підвищити рівень об'єктивності у наших оцінках.


Заключення:

Розуміння психологічних явищ, таких як егоїстична похибка, може вигідно впливати на наш спосіб сприйняття інформації про успіхи й поразки. Свідоме усвідомлення цього когнітивного спотворення допомагає нам бути більш об'єктивними в оцінці своїх досягнень та реалістичнішими у своїх очікуваннях. Намагайтесь враховувати всі фактори, які впливають на успіх чи поразку, і запам'ятовуйте, що навіть якщо ви неодмінно заслуговуєте похвали, іноді результати можуть бути впливовані іншими обставинами.


Нагадуємо, що у нашому психологічному блозі є інші захоплюючі статті. Перегляньте їх і дізнайтеся більше про психологію і саморозвиток!

Kommentare


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page