top of page

Егоцентричне спотворення

Когнітивні упередження, такі як егоцентричне спотворення, можуть значно вплинути на спосіб, яким ми сприймаємо інформацію та згадуємо минуле. Специфічно, егоцентричне спотворення — це тенденція згадувати події минулого з надмірною самозвеличувальною манерою, збільшуючи свої досягнення або підкреслюючи позитивні аспекти досвіду.


Одним з найпоширеніших прикладів такого спотворення є спогади про академічні досягнення. Люди, у яких виявлено егоцентричне спотворення, можуть згадувати себе як геніїв, що звершили неймовірні успіхи на екзаменах. Вони можуть недооцінювати складність завдань або забувати про помилки, залишаючи тільки свої високі бали в пам'яті.


Ще один приклад - спотворення розміру предметів або явищ. Наприклад, люди, які мають егоцентричне спотворення, можуть згадувати пійману ними рибу як більшу, ніж вона насправді була. Це може бути викликано бажанням підкреслити свої здібності у риболовлі або просто недосконалістю пам'яті.


Такі упередження можуть виникати з різних причин. Вони можуть відображати нашу потребу в самоствердженні та позитивне сприйняття самого себе. Також ці упередження можуть бути наслідком недосконалостей нашої пам'яті, яка часто схильна до спотворень.


Але чому важливо розуміти ці когнітивні упередження? Знання про них може сприяти покращенню нашої самовідчуття та стосунків з іншими людьми. Коли ми усвідомлюємо, що наші спогади можуть бути спотвореними, ми стаємо більш об'єктивними і допускаємо можливість реалістичніших та збалансованих оцінок.


Крім того, розуміння таких упереджень допомагає нам бути більш толерантними його відношенні до спотворення спогадів інших людей. Це дозволяє нам краще розуміти, що спотворення спогадів є нормальним явищем і не обов'язково вказує на намагання хтось наметити або навмисно вигідно зобразити свої здібності.


Отже, щоб поліпшити якість наших спогадів та забезпечити більш об'єктивне сприйняття світу навколо нас, корисно знати про наявність когнітивних упереджень, зокрема егоцентричного спотворення. Це дає нам здатність ретельніше аналізувати наші спогади та сприяє розвитку більш здорових стосунків із самим собою та іншими людьми.

Comentarios


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"

bottom of page