top of page

ПСИХОЛОГІЧНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ

Гаптофобія: страх перед дотиком від оточуючих людей

Гаптофобія, також відома як афефобія, гафефобія, гафофобія, гапнофобія, гаптефобія або тіксофобія, є психологічним станом, коли людина досвідчує незалежний і часто нереалістичний страх перед дотиком від оточуючих людей.


Гаптофобія може бути викликана різними факторами, включаючи психологічні травми, негативний досвід з дитинства, соціальну незручність або низку фобій. Люди, що страждають від гаптофобії, відчувають тривожність, паніку і дискомфорт при наближенні до ситуацій, де можливий фізичний дотик із сторони інших людей.


Ці люди можуть уникати усіх видів фізичного контакту, намагатися триматися на відстані від інших людей або навіть уникати контактів зовсім. Вони можуть мати посилену потребу у приватності та особистому просторі, використовувати різні стратегії уникнення, наприклад, вхилятися або захищати себе від дотику.


Гаптофобія може суттєво обмежувати життя людини, впливаючи на їх соціальні, робочі та особисті відносини. Вона може призводити до відчуття самотності, ізоляції і неповноцінності. Людина може уникати місць з великою кількістю людей, публічних заходів або ситуацій, де відносини фізичного контакту є необхідні.


Лікування гаптофобії повинно проводитись під керівництвом кваліфікованого психолога чи психотерапевта. Підходи можуть включати когнітивно-поведінкову терапію, яка допомагає перебороти страх і заснована на принципі зміни негативних мислей і поведінки; психодинамічну терапію, яка досліджує корені страху і спрямовує на розуміння їх і подолання; або групову терапію, де люди з гаптофобією можуть обговорювати свої проблеми та навчатися іншим стратегіям подолання страху.


Важливо зазначити, що кожна людина є унікальною, і підхід до лікування гаптофобії може відрізнятись від особи до особи. Результати терапії можуть бути помітними протягом кількох тижнів або потребувати тривалого часу для досягнення відчутних змін. Однак, з належним підходом і бажанням звернутися по допомогу, гаптофобія може бути подолана, а людина зможе повернутись до здорового і задовільного життя.


Якщо ви або когось знаходитеся в стані гаптофобії, важливо звернутися за допомогою до професіоналів у галузі психології або психотерапії. З ними можна працювати над причинами страху і розвинути ефективні стратегії подолання гаптофобії.

Comments


ЯК ПРАЦЮЄ УКРАЇНСЬКИЙ

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ХАБ

наші фахівці у своїй роботі спираються лише на науково доведені методи психотерапії

ми ставимо на перше місце допомогу у вирішенні вашої проблеми, а не кількість сесій

ми не збираємо персональні дані відвідувачів сайту та клієнтів

ми пропонуємо різні цінові категорії консультацій, які ви можете обрати на сайті

Натисніть кнопку “Обрати фахівця”

Ознайомтеся з анкетами спеціалістів

Натисніть кнопку “Записатися
на консультацію”

bottom of page