top of page

Ажитація та агресія при деменції

Ажитація та агресія є важливими аспектами, які можуть виникати у людей, що страждають від деменції. Деменція - це прогресуюче неврологічне захворювання, яке впливає на когнітивні та поведінкові функції людини.


Внаслідок цього, пацієнти можуть проявляти різні симптоми, серед яких ажитація та агресія відіграють суттєву роль.


Ажитація описується як стан збудження та неспокою, який виникає у людей із деменцією. Симптоми ажитації можуть включати непосидючість, рухи уперед-назад, плескання руками, крики, беспокій, паніку та нездатність до зосередження. Цей стан може бути надзвичайно неприємним для родичів та інших доглядачів, а також може призводити до виснаження самого хворого.


Агресія, зі свого боку, описується як враження, коли людина виявляє ворожість або сварливість. Це може проявлятися через фізичну агресію, наприклад, биття, поштовхи або крики, або через вербальну агресію, таку як грубі коментарі, лайки або загрози.


Крім того, хворі на деменцію можуть виявляти агресивну поведінку, таку як викидання предметів, намагання втекти або навіть напади на інших людей.


Причини ажитації та агресії при деменції можуть бути різноманітними. Вони можуть походити від фізичних чи емоційних дискомфортів, незрозуміння оточуючого середовища, болю, страху, нездатності висловити свої потреби та багато іншого.


Імовірно, що основна причина полягає у поступовому пошкодженні мозку, яке відбувається при деменції, і впливає на поведінку та емоційний стан особи.З метою допомогти пацієнтам з деменцією, а також знизити ажитацію та агресію, можна вживати різні підходи та стратегії:


1. Забезпечення комфорту: Створення безпечного та заспокійливого середовища для пацієнта. Це може включати в себе забезпечення спокою, комфортного одягу, забезпечення надійних структур та розкладу дня, а також уникання потенційних стресових ситуацій.


2. Структура та регулярність: Дотримання регулярності щодо графіку харчування, сну, а також установлення регулярних і певних ритуалів. Це може надати пацієнту відчуття контролю та прогнозованості, що може знизити рівень ажитації.


3. Застосування технік зняття стресу: Використання методів заспокоювання, таких як глибоке дихання, релаксація, медитація або музична терапія. Ці методи можуть допомогти знизити рівень тривоги та ажитації.


4. Зв'язок та розуміння: Важливо зрозуміти, що пацієнт може відчувати та виражати свої емоції через ажитацію чи агресію. Встановлення емоційного зв'язку та надання підтримки може допомогти знизити напругу та покращити загальний стан пацієнта.


5. Фармакологічна підтримка: У деяких випадках може бути необхідно вживати ліки для контролю ажитації та агресії. Варто звернутися до лікаря для отримання консультації та рекомендацій щодо призначення препаратів.


Розуміння ажитації та агресії при деменції є важливим кроком для покращення якості життя пацієнтів та полегшення навантаження на доглядачів. Надання підтримки, комфорту та регулярності може бути корисними стратегіями для допомоги пацієнтам зі зниженою когнітивною та поведінковою функцією.

Commentaires


Як працює Український психологічний хаб:

ukraine-russian-conflict-blonde-cute-girl-holding-ukrainian-heart-looking-up_edited_edited
Дизайн без названия (1)_edited.png
Дизайн без названия_edited.png

Натисіть кнопку "Обрати фахівця"

Ознайомтесь з анкетами психологів

Натисніть кнопку
"Записатись на консультацію"